Nić dentystyczna – konieczność ?

2015-04-24 09:15:42

Staranne czyszczenie zębów to pierwszy krok do skutecznej profilaktyki chorób uzębienia. Miażdżąca większość ludzi ogranicza higienę jamy ustnej do szczotkowania zębów. Tymczasem czyszczenie zębów nitką dentystyczną czy irygatorem np. marki Waterpik powinno stać się stałym punktem pielęgnacji zębów.
Nić dentystyczna pozwala nam wyczyścić te miejsca, do których nie dotrzemy przy pomocy szczoteczki do zębów. Chodzi tu głównie o ciasne przestrzenie  między zębami, w których gromadzą się zarówno bakterie, jak i płytka nazębna oraz osad.
Pamiętajmy, aby przed użyciem nici dentystycznej dokładnie umyć ręce. Następnie odrywamy nitkę o długości około 50 centymetrów. Nawijamy nić luźno na palec środkowy lub wskazujący i odrobinę krótszy odcinek na palec środkowy (lub wskazujący) drugiej ręki. Następnie przesuwamy nitką pomiędzy zębami. Robimy to ruchem zygzakowatym, dzięki czemu nić nie zerwie się.  Nitkę przesuwamy również wzdłuż zębów. Musimy uważać, aby fragmenty nici, które zostały już użyte, nawijać na palec i nie użyć ich powtórnie.
Technika nitkowania zębów może wydawać się trudna, jednak wystarczy poprosić naszego stomatologa o kilka instrukcji. Jest to o tyle ważne, że prawidłowe czyszczenie zębów nicią dentystyczną niesie za sobą bardzo wiele korzyści – od usunięcia bakterii i osadu po wzmocnienie dziąseł i zaprzestanie ich krwawienia podczas szczotkowania. Nitkowanie zębów nie powinno być więc jedynie sporadycznym zabiegiem, a czynnością praktykowaną codziennie, wręcz nawykiem. Tylko łącząc szczotkowanie zębów z używaniem nici dentystycznej będziemy mogli w pełni pielęgnować nasze uzębienie i zapobiegać jego chorobom. Dla osób dla których czyszczenie nitką dentystyczną jest problemem warto zainwestować w irygator do zębów który praktycznie za nas wyczyści te trudno dostępne miejsca.
Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.

Dodawanie komentarza