Właściwa higiena jamy ustnej

2015-04-23 16:19:42

Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się ładnym, białym uśmiechem. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Aby zachować zdrowie zębów i uniknąć niechcianych przebarwień wystarczy dbać o higienę jamy ustnej i o swój jadłospis.

Szczotkowanie zębów powinno się odbywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem. Szczoteczka klasyczna bądż szczoteczka elektryczna (np. najprostszy model Oral B Vitality) powinna być dostosowana do potrzeb naszych zębów (miękka, średnia, twarda). Po użyciu szczoteczki dokładnie płuczemy włosie, aby nie pozostały na nim resztki jedzenia i pasty. Pasta, której używamy powinna mieć niski wskaźnik ścieralności i zawierać fluor. Jeżeli używamy pasty wybielającej,  przeplatajmy jej stosowanie z zastosowaniem innej pasty o bardziej kompleksowym działaniu. Szczotkowanie zębów powinno trwać około 2 minut. Podczas szczotkowania należy również wykonywać bardzo delikatny masaż dziąseł (przy użyciu włosia szczoteczki) dla ich lepszego ukrwienia.

Drugim bardzo ważnym punktem jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.  Możemy wykonać czyszczenie za pomocą tradycyjnej nitki dentystycznej, nitkowykałaczek lub szczoteczek międzyzębowych. Czyszczenie takie powinno trwać od 3 do 6 minut każdorazowo. Pozwala ono usunąć ze szczelin pomiędzy zębami osadu, płytki nazębnej oraz resztek jedzenia. Ja osobiście używam szczoteczek międzyzębowych marki Curaprox.

Zwieńczeniem zabiegów higienicznych jest zastosowanie płukanki do jamy ustnej. Do tego celu używamy płynu zawierającego fluor. Płukanki nie stosujemy częściej niż dwa razy dziennie. Nie powinniśmy również zapominać o wyczyszczeniu języka. Co prawda płukanka zdezynfekuje jego powierzchnię, jednak dla pewności należy użyć specjalnej skrobaczki usuwającej biały nalot na języku. Właśnie ten nalot jest siedliskiem największej liczby bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Jeśli często wyjeżdżamy w podróż, powinniśmy zaopatrzyć się w zestawy podróżne wspomagające dbałość o higienę jamy ustnej. Możemy również pomyśleć o zakupie szczoteczek jednorazowych, które są od razu nasączone pastą i dzięki temu pozwalają nam na umycie zębów w każdym miejscu i o każdej porze.

Dobrym wsparciem dla podstawowych zabiegów jest stosowanie gum odświeżających oddech lub sprayów o tym samym działaniu. Warto zwrócić uwagę, czy gumy oraz spraye mają w swoim składzie ksylitol będący naturalną substancją antybakteryjną. Jeśli cierpimy z powodu nieświeżego oddechu, możemy zaopatrzyć się w tabletki do ssania zawierające cynk.

 
Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.

Dodawanie komentarza