Czy szczoteczki elektryczne są lepsze od tych tradycyjnych?

2013-08-26 20:25:44

Coraz częściej pacjencji decydują się na zmianę szczoteczki na elektryczną. W mojej opinii jest to bardzo dobra decyzja w przypadku gdy nie mamy odpowiedniej techniki mycia zębów oraz nie zawsze pilnujemy właściwego czasu szczotkowania (szczotkując manualnie, zęby powinno się myć przez minimum 3 minuty). Szczotkując elektrycznie czas ten skraca się do 2 minut ale co najważniejsze szczoteczka sama dopilnuje właściwego czasu mycia. Taki personalny trener mycia zębów zwany jest timerem ;)

Być może wspomniane kwestie wydadzą się byc oczywiste jednak dla wielu nie są. Stan uzębienia polskich pacjentów woła o pomstę do nieba. Zwykle jest to konsekwencją zaniedbań ale wbrew pozorom nie zawsze. Nadgroliwość w higienie a zwłaszcza w kwestii wybielania zębów może prowadzić do równie opłakanych skutków.

 

Kilka ważnych kwesti o których warto pamiętać:

  • ustawiczne używanie twardych końcówek w szczoteczkach elektrycznych (wybielających czy z gumkami) może prowadzić do uszkodzeń szkliwa i dziąseł,
  • zbyt mocne dociskanie końcówki szczoteczki do zębów i dziąseł może prowadzić do odsłoniecia szyjek zębowych.
  • nigdy nie szczotkujmy zębów bezpośredni po spożyciu kwaśnego pożywienia lub napojów,

 

Wybierając szczoteczkę elektryczną warto zwrócić uwagę na rodzaj końcówki i rodzaj ruchów, które wykonuje. Ruchy wymiatające zastosowane w szczoteczkach sonicznych są bezpieczniejsze dla zębów i dziąseł - będąc równie skutecznymi w ściąganiu płytki bakteryjnej co te tradycyjne obrotowe.

Na rynku aktualnie znajdziemy bardzo wiele modeli w bardzo szerokim zakresie cenowym. Strona na której znalazłem najwięcej rzetelnych informacji na temat modeli szczotek to http://spadental.pl/szczoteczki-elektryczne-do-zebow lub http://szczoteczka-soniczna.pl/.

 

W kolejnym poście napiszę pare słów na temat szczoteczek manualnych, które przy odpowiednim reżimie i nawyku nie muszą być gorsze od elektrycznych.

 

 

 

 

 

 
Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.

Dodawanie komentarza