Czy pasta i szczoteczka wystarczy?

2015-10-16 16:20:53

 

Prawidłowa codzienne higiena jamy ustnej to nie tylko pasta i szczotka, to także szczoteczki międzyzebowe, nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej. Stosowanie płukanek bezpośrednio po szczotkowaniu zębów, dodatkowo wzmaga ochronę całej jamy ustnej, ale nie tylko. Płukanki mają wiele zalet. Na przykład BioRepair posiada w swojej ofercie propozycję płukanek opartych na działaniu cząsteczek Microrepair.Szkliwo zębowe wraz z upływem czasu narażone jest na coraz silniejsze działanie procesu demineralizacji. Na powierzchni szkliwa pojawiają się mało widoczne mikrourazy, które wbrew pozorom nie są takie „nie groźne” jakby się wydawało. Uszkodzone miejsca są silniej narażone na działanie szkodliwych dla szkliwa kwasów zawartych w spożywanych przez nas pokarmach i napojach, czego skutkiem jest demineralizacja szkliwa zębowego. Płyn z serii BioRepair zawiera aktywne cząsteczki microrepair które swoim składem chemicznym niemalże w pełni odzwierciedlają skład chemiczny szkliwa zębowego. Cząsteczki microrepair silnie wiążą się ze szkliwem oraz zębiną skutecznie eliminując powstałe mikro-urazy. Płyn dzięki specjalnej formule posiada silne działanie przeciwbakteryjne, a także zapobiega tworzeniu się płytki i kamienia nazębnego. Skutecznie walczy z nadwrażliwością zębową.

szczoteczki

Źródło: http://internetowystomatolog.pl

 

czytaj resztę »


Rewolucja wśród szczoteczek sonicznych?

2015-08-14 12:07:00

 

Na rynku ostatnio pokazała się Profesjonalna Szczoteczka Soniczna SEYSSO. Szczotka została wyposażona w innowacyjną prędkość różną w zależności od trybu pracy. Wykonuje aż 48 000 ruchów na minutę, co sprawia, że jest prawdopodobnie najszybszą szczoteczką soniczną na polskim rynku.

Szczotka posiada magnetyczne etui podróżne sprawiające, że podróżowanie z szczoteczką nigdy jeszcze nie było tak proste! Etui nie tylko pomaga w podróżowaniu, ale także pozwala na wygodne naładowanie szczoteczki przez USB podpinając je do laptopa bądź innego komputera.

Opatentowana technologia DCT (Dynamic Cleaning Technology) usuwa więcej płytki nazębnej niż klasyczna szczoteczka do zębów. Wykorzystuje ruchy wymiatające o wysokiej amplitudzie i częstotliwości oraz efekt kawitacji, by usuwać płytkę nazębną, osady, przebarwienia z zębów. Redukuje płytkę nazębną nawet do 70,9% oraz pozwala osiągnąć bielsze zeby już w 2 tygodnie.

Żródło: internetowystomatolog.pl

czytaj resztę »


Szczoteczka elektryczna, czy szczoteczka soniczna ?

2015-07-07 17:40:58

Najważniejsze przy wyborze odpowiedniej szczoteczki elektrycznej jest jej dokładne czyszczenie jamy ustnej z płytki bakteryjnej, która osadza się nie tylko na powierzchni zębów, ale także w okolicach przyszyjkowych i na powierzchni języka. Nieczyszczona płytka bakteryjna z czasem przekształca się w kamień nazębny, a to skutkuje chorobami dziąseł.

Od dawna na polskim rynku istnieją elektryczne szczoteczki do zębów. Intensywność ich ruchów powoduje, że dokładniej czyszczą płytkę bakteryjną oraz docierają tam gdzie trudno nam dotrzeć szczoteczką manualną. Rodzajów szczoteczek elektrycznych jest bardzo dużo, począwszy od bateryjnych po akumulatorowe.

Najbardziej popularne do niedawna były szczoteczki obrotowe. Ich okrągła główka oraz ruchy oscylacyjne powodowały dokładniejsze czyszczenie powierzchni zęba. Teraz nie tylko szczoteczki obrotowe górują na rynku, ale także szczoteczka soniczna philips sonicare. Innowacyjność tych szczoteczek polega na tym, że wykonują one ruchy soniczne, wymiatające. Wielu z nas pewnie zastanawia się co to znaczy? Główka szczoteczki nie jest okrągła jak w przypadku szczoteczek oscylacyjnych, ale wyglądem przypomina tradycyjną szczoteczkę manualną, o miękkim włosiu, które dzięki mechanizmowi szczoteczki wykonuje do 31 000 ruchów wymiatających na minutę.  Dzięki temu nie tylko powierzchnia zęba jest bardzo dokładnie czyszczona, ale także okolica przyszyjkowa, gdzie gromadzi się dużo więcej płytki bakteryjnej. Oprócz tego podczas pracy szczoteczki w jamie ustnej wytwarzane są mikro bąbelki, które docierają do przestrzeni międzyzębowych i tam tez oczyszczają nasze zęby. Dzięki miękkiemu włosiu i delikatnym choć intensywnym ruchom szczoteczka świetnie masuje i poprawia ukrwienie dziąseł co skutkuje tym, że są one w lepszej kondycji. Szeroki wybór końcówek pozwala na dostosowanie odpowiedniej do swoich potrzeb. Oprócz tradycyjnych, średnio miękkich dostępne są także końcówki delikatniejsze dedykowane osobom, które mają wrażliwe zęby i dziąsła, a także końcówki twardsze z gęstym i „zbitym” włosiem, które oprócz dokładnego czyszczenia także polerują powierzchnię zęba dzięki czemu uśmiech jest jeszcze bielszy.

Wielu_dentystow_radzi_myc_6379565.jpg

czytaj resztę »


Higiena jamy ustnej w 4 krokach

2015-05-18 16:08:51

Dbałość o higienę jamy ustnej możemy zamknąć w czterech podstawowych krokach:

 

  • Szczotkowanie

Przy użyciu odpowiednio dobranej szczoteczki do zębów: miękkiej, średniej lub twardej, z ewentualnymi dodatkami substancji takich, jak krzem, srebro lub złoto. Szczotkowanie powinni trwać około dwóch minut i obejmować również tylną powierzchnię zębów. Można też zastosować szczoteczki soniczne które praktycznie myją zęby za nas ;) Pasta do zębów, której użyjemy powinna być dostosowana do naszych potrzeb i upodobań. Ja uwielbiam koncentrat pasty Ajona. Nie powinniśmy również zapominać o delikatnym masażu dziąseł.

 

  • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Najczęściej używamy do tego celu tradycyjnej nitki dentystycznej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są nitkowykałaczki, które są połączeniem krótkiego odcinka nitki dentystycznej z zaostrzonym końcem typowym dla wykałaczki. Najdokładniejsze wydają się być szczoteczki międzyzębowe, jednak musimy poświęcić trochę czasu, aby dobrać odpowiedni rozmiar szczoteczki. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych powinno trwać od 3 do 6 minut.

 

  • Czyszczenie języka

Przy użyciu specjalnego skrobaka lub szczoteczki czyścimy powierzchnię języka z białego nalotu. Nawet, jeśli nie widzimy naloty, powinniśmy czyścić język wykonując ruchy wymiatające w kierunku „na zewnątrz jamy ustnej”.

 

  • Płukanie

Ostatnim krokiem jest zastosowanie płukanki do jamy ustnej. Płyn taki powinien zawierać fluor. Płukanie ma polegać na opłukiwaniu jamy ustnej porcją płynu poprzez zatrzymywanie tej porcji przez około 30 sekund. Co ważne, płynu nie połykamy, tylko wypluwamy. Płukanie jamy ustnej pozwala nam zdezynfekować całą jamę ustną, nie tylko zęby.

 

 

czytaj resztę »


Historia szczoteczki sonicznej

2015-05-04 15:07:12

Od wieków ludzie starają się dbać o zęby na wiele różnych sposobów, wśród których szczotkowanie zębów zajmuje czołowe miejsce. Jednak droga do szczoteczek we współczesnej formie była długa.

Za początek istnienia szczoteczek do zębów przyjmuje się rok 1498, kiedy to w Chinach stworzono pierwszą szczoteczkę. Równolegle, w krajach arabskich, jako szczoteczki do zębów używano patyków lub korzeni, które niektórzy stosują do dziś.

Masowo, szczoteczki zaczęto produkować około 1780 roku w Anglii. Siedemdziesiąt lat później opatentowano pierwszy wzór, na który składał się trzon z wywierconymi dziurami, przez które przewleczone zostało włosie niedźwiedzia. Nie trzeba chyba mówić, że nie był to najlepszy pomysł – włosie to długo pozostawało wilgotne, nie trzymało się wystarczająco dobrze trzonu, ale co najważniejsze, zawierało bakterie, które później przenosiły się na zęby. Mimo to, pięć lat po opatentowaniu tegoż wzorca, rozpoczęto masowe wytwarzanie takich szczoteczek, które cieszyły się niemałą popularnością. Włosie zwierzęce doczekało się syntetycznych zastępników dopiero w 1938 roku.

Ponieważ ludzie wciąż dążyli do skutecznej higieny jamy ustnej, w 1939 roku stworzono pierwszą elektryczną szczoteczkę, która na większą skalę była produkowana od 1960 roku. Był to początek nowego rozdziału w historii szczoteczek do zębów. Szczoteczka elektryczna ewoluowała i była cały czas ulepszana. W efekcie powstały takie z obrotowymi końcówkami (np końcówki do szczoteczki oral b), a w późniejszym czasie, wykorzystujące fale dźwiękowe. Tak właśnie dotarliśmy do ery szczoteczek sonicznych, czyli połączenia technologii szczoteczek elektrycznych z działaniem fal dźwiękowych.

Szczoteczka soniczna pojawiła się na rynku w końcu lat osiemdziesiątych, ale do Polski przywędrowała dopiero w 1995 roku. Od tamtej pory zyskując coraz większą rzeszę zwolenników. Najwwiększym zainteresowaniem cieszą się szczoteczki marki Philips Sonicare.

 

czytaj resztę »


Szczoteczka jednorazowa - gadżet?

2015-04-27 16:12:36

Częste wyjazdy służbowe, urlop z dala od miejsca zamieszkania, pobyt pod namiotem, długa podróż pociągiem czy zostanie w pracy po godzinach to sytuacje, w których wyjątkowo odczuwamy brak komfortowych warunków do zadbania o właściwą higienę jamy ustnej. Oczywiście, moglibyśmy nosić ze sobą wszędzie pastę do zębów i szczoteczkę, jednak byłoby to niezbyt wygodne, a w sytuacjach, w których nie mamy ze sobą żadnej torebki czy plecaka, wręcz trudne do wykonania tak, aby zachować dyskrecję. Z tego powodu powstały szczoteczki jednorazowe. Idea szczoteczek jednorazowych zakłada, że zabieramy ze sobą jedynie zapakowaną szczoteczkę, na która jest już naniesiona pasta do zębów. Po użyciu taką szczoteczkę po prostu wyrzucamy. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że szczoteczka zajmuje nieduże miejsca, jest zapakowana i możemy ją schować nawet w kieszeni kurtki. No i nasza szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna np. Philps Sonicare może odpocząć w domu ;)

Przykładem szczoteczek jednorazowych jest OmniFresh Mint, czyli jednorazowa szczoteczka z pastą. Szczoteczka ta jest niewielka i lżejsza od tradycyjnej szczoteczki. Bez problemu możemy nosić ze sobą kilka sztuk i stosować jako alternatywę dla gumy do żucia. Taką szczoteczkę wystarczy jedynie zwilżyć wodą, aby przygotować ją do użycia. Wyraźny smak mięty odświeża oddech, a gęste włosie oczyszcza powierzchnię zębów z resztek pokarmu.  

Szczoteczki jednorazowe są zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach zbiorczych po kilkadziesiąt sztuk, z czego każda sztuka jest oddzielnie pakowana tak, aby zachować maksymalną higienę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy pewność, że szczoteczka nie zabrudziła się w podróży i nie miała styczności z bakteriami. Odpakowujemy szczoteczkę przed samym użyciem.

 

czytaj resztę »


Nić dentystyczna – konieczność ?

2015-04-24 09:15:42

Staranne czyszczenie zębów to pierwszy krok do skutecznej profilaktyki chorób uzębienia. Miażdżąca większość ludzi ogranicza higienę jamy ustnej do szczotkowania zębów. Tymczasem czyszczenie zębów nitką dentystyczną czy irygatorem np. marki Waterpik powinno stać się stałym punktem pielęgnacji zębów.
Nić dentystyczna pozwala nam wyczyścić te miejsca, do których nie dotrzemy przy pomocy szczoteczki do zębów. Chodzi tu głównie o ciasne przestrzenie  między zębami, w których gromadzą się zarówno bakterie, jak i płytka nazębna oraz osad.
Pamiętajmy, aby przed użyciem nici dentystycznej dokładnie umyć ręce. Następnie odrywamy nitkę o długości około 50 centymetrów. Nawijamy nić luźno na palec środkowy lub wskazujący i odrobinę krótszy odcinek na palec środkowy (lub wskazujący) drugiej ręki. Następnie przesuwamy nitką pomiędzy zębami. Robimy to ruchem zygzakowatym, dzięki czemu nić nie zerwie się.  Nitkę przesuwamy również wzdłuż zębów. Musimy uważać, aby fragmenty nici, które zostały już użyte, nawijać na palec i nie użyć ich powtórnie.
Technika nitkowania zębów może wydawać się trudna, jednak wystarczy poprosić naszego stomatologa o kilka instrukcji. Jest to o tyle ważne, że prawidłowe czyszczenie zębów nicią dentystyczną niesie za sobą bardzo wiele korzyści – od usunięcia bakterii i osadu po wzmocnienie dziąseł i zaprzestanie ich krwawienia podczas szczotkowania. Nitkowanie zębów nie powinno być więc jedynie sporadycznym zabiegiem, a czynnością praktykowaną codziennie, wręcz nawykiem. Tylko łącząc szczotkowanie zębów z używaniem nici dentystycznej będziemy mogli w pełni pielęgnować nasze uzębienie i zapobiegać jego chorobom. Dla osób dla których czyszczenie nitką dentystyczną jest problemem warto zainwestować w irygator do zębów który praktycznie za nas wyczyści te trudno dostępne miejsca.

czytaj resztę »


Właściwa higiena jamy ustnej

2015-04-23 16:19:42

Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się ładnym, białym uśmiechem. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Aby zachować zdrowie zębów i uniknąć niechcianych przebarwień wystarczy dbać o higienę jamy ustnej i o swój jadłospis.

Szczotkowanie zębów powinno się odbywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem. Szczoteczka klasyczna bądż szczoteczka elektryczna (np. najprostszy model Oral B Vitality) powinna być dostosowana do potrzeb naszych zębów (miękka, średnia, twarda). Po użyciu szczoteczki dokładnie płuczemy włosie, aby nie pozostały na nim resztki jedzenia i pasty. Pasta, której używamy powinna mieć niski wskaźnik ścieralności i zawierać fluor. Jeżeli używamy pasty wybielającej,  przeplatajmy jej stosowanie z zastosowaniem innej pasty o bardziej kompleksowym działaniu. Szczotkowanie zębów powinno trwać około 2 minut. Podczas szczotkowania należy również wykonywać bardzo delikatny masaż dziąseł (przy użyciu włosia szczoteczki) dla ich lepszego ukrwienia.

Drugim bardzo ważnym punktem jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.  Możemy wykonać czyszczenie za pomocą tradycyjnej nitki dentystycznej, nitkowykałaczek lub szczoteczek międzyzębowych. Czyszczenie takie powinno trwać od 3 do 6 minut każdorazowo. Pozwala ono usunąć ze szczelin pomiędzy zębami osadu, płytki nazębnej oraz resztek jedzenia. Ja osobiście używam szczoteczek międzyzębowych marki Curaprox.

Zwieńczeniem zabiegów higienicznych jest zastosowanie płukanki do jamy ustnej. Do tego celu używamy płynu zawierającego fluor. Płukanki nie stosujemy częściej niż dwa razy dziennie. Nie powinniśmy również zapominać o wyczyszczeniu języka. Co prawda płukanka zdezynfekuje jego powierzchnię, jednak dla pewności należy użyć specjalnej skrobaczki usuwającej biały nalot na języku. Właśnie ten nalot jest siedliskiem największej liczby bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Jeśli często wyjeżdżamy w podróż, powinniśmy zaopatrzyć się w zestawy podróżne wspomagające dbałość o higienę jamy ustnej. Możemy również pomyśleć o zakupie szczoteczek jednorazowych, które są od razu nasączone pastą i dzięki temu pozwalają nam na umycie zębów w każdym miejscu i o każdej porze.

Dobrym wsparciem dla podstawowych zabiegów jest stosowanie gum odświeżających oddech lub sprayów o tym samym działaniu. Warto zwrócić uwagę, czy gumy oraz spraye mają w swoim składzie ksylitol będący naturalną substancją antybakteryjną. Jeśli cierpimy z powodu nieświeżego oddechu, możemy zaopatrzyć się w tabletki do ssania zawierające cynk.

 

czytaj resztę »


Przewaga szczoteczki elektrycznej nad manualną

2015-04-23 16:02:05

Coraz częściej decydujemy się na zakup szczoteczki elektrycznej zamiast tradycyjnej szczoteczki manualnej. Jest to co prawda większy wydatek, jednak czego się nie robi dla zdrowych zębów. Wiele osób liczy na to, że szczoteczka elektryczna zastąpi znajomość technik szczotkowania i wykona całą pracę za nas. Owszem, szczoteczka elektryczna ułatwia dbanie o zdrowe zęby, jednak nie zastąpi nam ludzkiej kontroli nad tym, czego potrzebują zęby.

Wielu_dentystow_radzi_myc_6379565.jpg

Pierwsze dni po rozpoczęciu używania szczoteczki elektrycznej możemy stwierdzić, że nasze dziąsła bardzo źle znoszą zmianę - krwawią i są obolałe. Dzieje się tak dlatego, że szczoteczka elektryczna wykonuje znacznie więcej obrotów i lepiej przylega do powierzchni zęba, a co za tym idzie stymuluje również dziąsła, które nie są do tego przyzwyczajone, ponieważ do tej pory nie serwowaliśmy im masażu podczas codziennego szczotkowania. Aby przyzwyczaić dziąsła do nowych realiów, należy stopniowo zwiększać czas i intensywność masowania. Początkowo dziąsła będą krwawić, ale musimy to przetrwać. Im częściej będziemy je delikatnie stymulować, tym zdrowsze i mocniejsze się staną.

Większość szczoteczek elektrycznych (jak np. Oral B Triumph 5000) ma niewielkich rozmiarów głowicę, która właśnie dzięki tym małym rozmiarom dociera do bardziej ukrytych zakamarków. Musimy jednak dać jej taką szansę dokładnie przesuwając głowicę wzdłuż zębów. Nie powinniśmy robić tego chaotycznie i w pośpiechu, chociaż możemy poczuć się rozleniwieni nową szczoteczką. 

Co jest ważne, coraz więcej szczoteczek elektrycznych (jak np Philips Sonicare) zostaje wyposażonych w sanitazery UV, czyli mechanizmy, które mają za zadanie utrzymać głowicę szczoteczki w czystości i dezynfekować ją likwidując znajdujące się na niej bakterie.

czytaj resztę »


Jaką pastą myć zęby używając elektrycznej szczoteczki do zębów?

2015-01-13 15:10:00

Wiele osób po zakupie elektrycznej szczoteczki do zebów zastanawia się czy może dalej używać swojej ulubionej pasty czy jednak powinni stosować jakieś specjalne pasty dedykowane szczoteczkom elektrycznym?

Odpowiadając sobie na to pytanie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że szczoteczka elektryczna Philips wykonuje nawet 60 tyś ruchów na minutę. Jest to zdecydowanie więcej niż jestesmy w stanie wykonać zwykłą szczoteczką, stąd duże znaczenie odgrywa skład pasty do zębów, a dokładniej jej współczynnik RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Pasty do szczoteczek elektrycznych powinny mieć niski współczynnik ścieralności, najlepiej na poziomie 30-70 RDA, aby były bezpieczne dla delikatnego szkliwa zębów. Pasty do zębów mające wysoki współczynnik ścieralności, np pasty dla palaczy czy kawoszy, w połączeniu z elektryczną szczoteczką do zębów, oprócz usuwania osadów mogą nieodwracalnie uszkadzać delikatne szkliwo zębów.

Przeglądając oferty past do zębów można natknąć się na specjalne pasty do szczoteczek elektrycznych, sonicznych czy ultradźwiękowych. Jednak uważam, że "zwykłe" pasty z niskim RDA będą równie skuteczne, a mniej kosztowne, niż "specjalne" pasty do szczoteczek elektrycznych.

Pasta do szczoteczek elektrycznych

czytaj resztę »