Problem najwyższej wagi

2013-08-27 15:44:20

 

Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, choroba wieńcowa, udary mózgu, nowotwory narządów rodnych, jelita grubego i pęcherzyka żółciowego, zaburzenia oddychania, zaburzenia w układzie kostno-szkieletowym, żylaki kończyn dolnych, zaburzenia miesiączkowania, stany depresyjne – prawdopodobieństwo zapadnięcia na powyższe choroby wzrasta wraz z wagą. Ze wstrząsającego raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 1997 roku wynika, że 70% wszystkich schorzeń jest ściśle związanych z masą ciała i nieprawidłowym odżywianiem! Od czasu jego opublikowania świat zdecydowanie przybrał na wadze.

 

Nadwaga i Otyłość w Polsce

 

Szacuje się, że w Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż 56% populacji. W USA jest to już 76% obywateli! Mimo, że Amerykanie próbują robić odwrót od wielu lat złych żywieniowych nawyków, to niestety moda na gazowane napoje, batony, hamburgery i frytki, która rozgościła się także wiele lat w Polsce, wcale nie jest tak łatwa do wyplenienia. Najczęściej w jej sidła wpadają dzieci, a ich odchudzanie musi być przeprowadzone z wielką uwagą i troską.

 

Jeżeli w moim gabinecie pojawiają się rodzice z dzieckiem, które ma problem ze swoją wagą, przeprowadzam dokładny wywiad. Często rodzice przekonują, że syn czy córka wcale nie je „tak dużo”. Mimo, że nie jestem skłonna do generalizowania, najczęściej problemem okazuje się jakość jedzenia i… wyposażenie szkolnych sklepików. Dwa lata temu dużo mówiło się o akcji ratowania szkolnych, brytyjskich stołówek przez kucharza, Jamiego Oliviera. Choć zdarzają się w naszym kraju szkoły, które mogą być wzorem dla innych, to także nam przydałby się taki stołówkowy wybawiciel.

 

Bardzo duży wpływ na zachowanie prawidłowej wagi u dziecka jest przykład płynący od opiekunów. Niestety, jeżeli rodzice nie mają wyrobionych prawidłowych nawyków żywieniowych, trudniej im będzie wpoić je dziecku. Bardzo ważne jest przestrzeganie stałych godzin posiłków, jedzenie owoców i warzyw, ograniczanie cukru, soli, wybieranie wody zamiast słodkich napojów itd.

 

Coraz częściej mój gabinet odwiedzają także osoby żyjące bardzo szybko i w dużym stresie. Pracoholicy. Niestety ten rytm może okazać się niebezpieczny. Długie godziny pracy, od rana do późnego wieczora, a nawet nocy. Ciągłe ślęczenie przed komputerem. Brak możliwości odcięcia się od życia zawodowego po powrocie do domu. Często pacjenci tego typu rano wypijają tylko kawę, a później żywią się złapanymi gdzieś po drodze hamburgerem, muffinem czy innym zapychaczem. Za to po powrocie z pracy otwierają lodówkę i zjadają ogromne ilości jedzenia, które powinny być rozbite na mniejsze i zbilansowane posiłki.

 

catering dietetycznyOprócz szkodliwych cudownych diet i wyniszczających głodówek, na szczęście pojawiają się też bardziej racjonalne pomysły na odchudzanie. Moim pacjentom, którym ewidentnie brakuje czasu na zakupy i przygotowywanie zdrowych posiłków, polecam na przykład catering dietetyczny, który oprócz utraty wagi wyrabia zdrowe nawyki żywieniowe - jedzenie mniejszych porcji a częściej. Firm świadczących tego typu usługi pojawia się w Polsce coraz więcej. Dieta z dowozem polega na połączeniu sił doświadczonych dietetyków i kucharzy. Codziennie pod wskazany przez klienta adres dowożonych jest pięć w pełni zbilansowanych, urozmaiconych i zgodnych z założonym limitem kalorycznym posiłków - warto zapoznać się z przykładowym menu: http://www.wygodnadieta.pl/menu_odchudzanie. Niektóre z nich są od razu gotowe do spożycia, inne wystarczy tylko podgrzać. Nie bez powodu wybrałam jadłospis dietetyczny Wygodnadieta.pl. Z moich ustaleń wynika, że jedyną firmą świadczącą usługi cateringu dietetycznego w Polsce, która posiada certyfikat bezpieczeństwa żywności HACCP na produkcję diety jest właśnie Wygodnadieta.pl z Warszawy.

 

Praca dietetyka polega także na wyłapywaniu nowych społecznych trendów. Zmieniają się powody tycia, dlatego trzeba iść z duchem czasu i dostosować także sposoby na odchudzanie i zdrowe odżywanie się, w które wpasowuje catering dietetyczny. Dieta z dostawą pod drzwi to właśnie skuteczna odpowiedź na miarę XXI wieku a więc dynamicznie zmieniającego się i niestety ciągle tyjącego świata.Dodane w dieta

Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.

Aby dodać komentarz musisz posiaddać bloga, lub zalogować się