Jak skutecznie kontrolować wagę z Internetowym Kalkulatorem Dietetycznym

2013-12-03 08:18:43

Jesteś na diecie? Uprawiasz regularnie sport? Starasz się racjonalnie odżywiać? A może próbujesz schudnąć, ale nie chce Ci się liczyć kalorii? W każdym przypadku pomocny będzie Internetowy Kalkulator Dietetyczny, który można znaleźć na portalu Poprostuzdrowo.pl. Jak wykorzystać aplikację, by pomagała w planowaniu codziennych posiłków?

 

 

Przede wszystkim IKD jest wygodny i prosty w obsłudze – nie trzeba się rejestrować, gdyż do aplikacji możemy zalogować się za pomocą konta na Facebooku. Pierwszym krokiem jest uzupełnienie kluczowych danych (wagi, wzrostu i wieku), a następnie wprowadzamy skład i gramaturę posiłków spożytych w ciągu całego dnia. Kalkulator pozwala na zaplanowanie jadłospisu oraz aktywności fizycznych. Stworzona dzięki informacjom udostępnionym przez Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie tabela zawiera dokładne dane dotyczące składników odżywczych zawartych w naszych posiłkach. Przy planowaniu ćwiczeń fizycznych dowiadujemy się, ile spalimy kalorii podczas każdej aktywności.

 

 

Regularne uzupełnianie danych w aplikacji pozwala na stworzenie dziennych, tygodniowych i miesięcznych raportów, z których dowiemy się, czy należycie kontrolujemy wagę, jakość spożywanych posiłków i poziom aktywności fizycznej. Ponadto możemy wymieniać się przepisami i zestawieniami składników odżywczych w codziennej diecie z innymi użytkownikami aplikacji. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi stosowanie się do zaleceń dietetycznych osobom, które muszą kontrolować swoją wagę z przyczyn zdrowotnych. Internetowy Kalkulator Dietetyczny pomoże zatem zdyscyplinować tych użytkowników, których zdrowie zależy od konsekwentnego trzymania się ustalonej diety.

 

 

 

A co w przypadku, gdy nie mamy kłopotów ze zdrowiem ani nie jesteśmy na diecie? IKD może służyć każdemu, kto chce odżywiać się racjonalnie, szukać zdrowych przepisów lub usystematyzować ćwiczenia sportowe. Warto także skorzystać z wbudowanego w portal poprostuzdrowo.pl algorytmu wyboru diety. To proste - udzielamy odpowiedzi na pytania dotyczące trybu życia i sposobu odżywiania, a następnie otrzymujemy propozycje kilku diet, z których możemy śmiało korzystać. Każda z nich jest krótko scharakteryzowana, a następnie szczegółowo opisana i wzbogacona o przykładowe jadłospisy. Na portalu możemy znaleźć zarówno diety klasyczne (od najpopularniejszych, jak dieta tysiąca kalorii lub Duncana po rzadziej opisywane, np. dieta winna lub jajeczna), jak i kuracje specjalistyczne (np. dla pacjentów po tracheotomii, cukrzyków, osób cierpiących na choroby układu pokarmowego).

 

 

Witryna Poprostuzdrowo.pl zachęca również do lektury artykułów poświęconych zdrowiu, urodzie, sportowi, psychologii i zdrowemu trybowi życia. Szeroki wybór tematów, a także dbałość o jakość i przydatność zamieszczanych tekstów z pewnością sprawią, że do portalu będziemy wracać częściej, nie tylko po to, by dokonać codziennej kontroli jadłospisu.

czytaj resztę »

Dodane w dieta | Komentarze 0 , zobacz komentarze

Problem najwyższej wagi

2013-08-27 15:44:20

 

Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, choroba wieńcowa, udary mózgu, nowotwory narządów rodnych, jelita grubego i pęcherzyka żółciowego, zaburzenia oddychania, zaburzenia w układzie kostno-szkieletowym, żylaki kończyn dolnych, zaburzenia miesiączkowania, stany depresyjne – prawdopodobieństwo zapadnięcia na powyższe choroby wzrasta wraz z wagą. Ze wstrząsającego raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 1997 roku wynika, że 70% wszystkich schorzeń jest ściśle związanych z masą ciała i nieprawidłowym odżywianiem! Od czasu jego opublikowania świat zdecydowanie przybrał na wadze.

 

Nadwaga i Otyłość w Polsce

 

Szacuje się, że w Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż 56% populacji. W USA jest to już 76% obywateli! Mimo, że Amerykanie próbują robić odwrót od wielu lat złych żywieniowych nawyków, to niestety moda na gazowane napoje, batony, hamburgery i frytki, która rozgościła się także wiele lat w Polsce, wcale nie jest tak łatwa do wyplenienia. Najczęściej w jej sidła wpadają dzieci, a ich odchudzanie musi być przeprowadzone z wielką uwagą i troską.

 

Jeżeli w moim gabinecie pojawiają się rodzice z dzieckiem, które ma problem ze swoją wagą, przeprowadzam dokładny wywiad. Często rodzice przekonują, że syn czy córka wcale nie je „tak dużo”. Mimo, że nie jestem skłonna do generalizowania, najczęściej problemem okazuje się jakość jedzenia i… wyposażenie szkolnych sklepików. Dwa lata temu dużo mówiło się o akcji ratowania szkolnych, brytyjskich stołówek przez kucharza, Jamiego Oliviera. Choć zdarzają się w naszym kraju szkoły, które mogą być wzorem dla innych, to także nam przydałby się taki stołówkowy wybawiciel.

 

Bardzo duży wpływ na zachowanie prawidłowej wagi u dziecka jest przykład płynący od opiekunów. Niestety, jeżeli rodzice nie mają wyrobionych prawidłowych nawyków żywieniowych, trudniej im będzie wpoić je dziecku. Bardzo ważne jest przestrzeganie stałych godzin posiłków, jedzenie owoców i warzyw, ograniczanie cukru, soli, wybieranie wody zamiast słodkich napojów itd.

 

Coraz częściej mój gabinet odwiedzają także osoby żyjące bardzo szybko i w dużym stresie. Pracoholicy. Niestety ten rytm może okazać się niebezpieczny. Długie godziny pracy, od rana do późnego wieczora, a nawet nocy. Ciągłe ślęczenie przed komputerem. Brak możliwości odcięcia się od życia zawodowego po powrocie do domu. Często pacjenci tego typu rano wypijają tylko kawę, a później żywią się złapanymi gdzieś po drodze hamburgerem, muffinem czy innym zapychaczem. Za to po powrocie z pracy otwierają lodówkę i zjadają ogromne ilości jedzenia, które powinny być rozbite na mniejsze i zbilansowane posiłki.

 

catering dietetycznyOprócz szkodliwych cudownych diet i wyniszczających głodówek, na szczęście pojawiają się też bardziej racjonalne pomysły na odchudzanie. Moim pacjentom, którym ewidentnie brakuje czasu na zakupy i przygotowywanie zdrowych posiłków, polecam na przykład catering dietetyczny, który oprócz utraty wagi wyrabia zdrowe nawyki żywieniowe - jedzenie mniejszych porcji a częściej. Firm świadczących tego typu usługi pojawia się w Polsce coraz więcej. Dieta z dowozem polega na połączeniu sił doświadczonych dietetyków i kucharzy. Codziennie pod wskazany przez klienta adres dowożonych jest pięć w pełni zbilansowanych, urozmaiconych i zgodnych z założonym limitem kalorycznym posiłków - warto zapoznać się z przykładowym menu: http://www.wygodnadieta.pl/menu_odchudzanie. Niektóre z nich są od razu gotowe do spożycia, inne wystarczy tylko podgrzać. Nie bez powodu wybrałam jadłospis dietetyczny Wygodnadieta.pl. Z moich ustaleń wynika, że jedyną firmą świadczącą usługi cateringu dietetycznego w Polsce, która posiada certyfikat bezpieczeństwa żywności HACCP na produkcję diety jest właśnie Wygodnadieta.pl z Warszawy.

 

Praca dietetyka polega także na wyłapywaniu nowych społecznych trendów. Zmieniają się powody tycia, dlatego trzeba iść z duchem czasu i dostosować także sposoby na odchudzanie i zdrowe odżywanie się, w które wpasowuje catering dietetyczny. Dieta z dostawą pod drzwi to właśnie skuteczna odpowiedź na miarę XXI wieku a więc dynamicznie zmieniającego się i niestety ciągle tyjącego świata.

czytaj resztę »

Dodane w dieta | Komentarze 0 , zobacz komentarze