Nie jesteś zalogowany (zaloguj się)
Aktualności
Pani prezes jątrzy
2012-06-30 16:50:00

Naczelna Rada Lekarska nadal nie podjęła decyzji w sprawie zawieszenia zapowiadanego na 1 lipca protestu. Do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz, Rada skierowała list z uwagami dotyczącymi zapisów nowej wersji umowy na wystawianie recept na leki refundowane.

W liście do Pachciarz wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł przekazał dwie uwagi, które - jak napisał - budzą szczególne oburzenie w środowisku lekarskim. Chodzi o zapis mówiący o nakładaniu na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł za wszelkie nieprawidłowości na recepcie na lek refundowany.

Nakładanie kary w sytuacji drobnych nieprawidłowości, które nie skutkują niemożnością realizacji recepty zgodnie z uprawnieniami pacjenta, ani powstaniem szkody po stronie NFZ, budzi stanowczy sprzeciw - napisał Radziwiłł. Zaznaczył, że propozycja taka jest tym bardziej niezrozumiała, że rozwiązania takiego nie przywidywało powszechnie krytykowane zarządzenie poprzedniego prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Wiceszef NRL podkreślił, że środowisko lekarskie nie kwestionuje konieczności poprawnego wystawiania recept, jednak - jak ocenił - w powyższej sytuacji nie ma podstawy do nakładania na lekarza żadnej kary.

Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej sprzedaż leków spadła o 12 procent, a sztywne ceny leków refundowanych nie działają na korzyść pacjentów. Druga sprawa, na którą zwrócił uwagę Radziwiłł, to fakt, że projekt zarządzenia przewiduje możliwość podpisania aneksów do umów - z mocą wsteczną od 1 lipca - przez tych lekarzy, którzy podpisali umowy w oparciu o poprzednie, przygotowane przez Paszkiewicza zarządzenie. Zdaniem NRL możliwość podpisania umów w oparciu o nowe zarządzenie powinna być dostępna przede wszystkim dla tych lekarzy, którzy nie podpisali wynikających z poprzedniego zarządzenia aneksów dotychczas posiadanych umów.

Wiceszef NRL podkreślił, że z zadowoleniem przyjął deklarację NFZ, zgodnie z którą lekarze, którzy nie posiadają zawartych umów upoważniających do wystawiania recept, będą mogli podpisać je na podstawie nowego zarządzenia z mocą od 1 lipca, pod warunkiem dostarczenia do wojewódzkiego oddziału NFZ (najpóźniej do 6 lipca) podpisanej umowy wraz z wnioskiem o jej zawarcie. Zaznaczył jednak, że rozwiązanie to powinno znaleźć odzwierciedlenie w treści nowego zarządzenia.

Rzeczniczka NRL Katarzyna Strzałkowska powiedziała, że ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego protestu NRL podejmie jeszcze dziś. Lekarze nie zgadzają się z treścią obecnych umów, w których jest zapis dot. kar za niewłaściwe wypisywanie recept. Zapis ten został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej. Poprzedni prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wprowadził go jednak do wzorów umów. Wtedy NRL wezwała, by od 1 lipca lekarze wypisywali tylko pełnopłatne recepty na leki refundowane.

Wczoraj Pachciarz przez kilka godzin rozmawiała z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską o proponowanych zmianach w zarządzeniu w sprawie wzoru umów na wystawianie leków refundowanych. Udział w proteście zapowiedziały największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowego Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia. Medycy domagają się usunięcia z umów zapisów mówiących o karach. Chcą takiej zmiany także w umowach, które z NFZ podpisują świadczeniodawcy. Jeżeli prezes NFZ tego nie zrobi, nie ustalą przyczyny, dla których ogłoszono protest 1 lipca - uważa OZZL.


Komentarze: 3

test 13.06.2014 r., 21:48
test
coolman@msn.com 13.06.2014 r., 21:44
I’d like to pay this in, please spy word scanning software Whenever possible, we require that you transmit compound claims using the DIN of the princi*le prescription-requiring ingredient
deadman@gmail.com 13.06.2014 r., 21:29
Have you read any good books lately? symbian spy camera lately have not. If we have failed to give them, ask.

Ciekawe blogi

muzyczno - medycznie
Blog o zakręcie
Studentka zwana Cellulą

» Zobacz więcej

Ankieta

Ustawa refundacyjna przewiduje odpowiedzialność karną dla lekarza wystawiającego receptę refundowaną za::

1. przyjęcie korzyści majątkowej
2. przyjęcie korzyści osobistej
3.
przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej
4. przyjęcie obietnicy korzyści osobistej
5.
wszystkie powyższe

Poleć nas!

Blogi Medyczne Wyślij znajomym powiadomienie o nowej stronie:

Blogi Medyczne - Poleć nas... Powiadom

Bądź na bieżąco!

Opinie Lekarzy Wybierz formę, która najbardziej Tobie odpowiada:

Rss: Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny, Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy Kanał RSS Pobierz zakładkę RSS

Newsletter: Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy, Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny Newsletter

Partnerzy

Pamiętniki Lekarzy - pobierz PDF

Pamiętniki Lekarzy