Nie jesteś zalogowany (zaloguj się)
Aktualności
Na kłótni lekarzy z NFZ stracą pacjenci
2012-06-20 14:33:00

Blankiety, na wydruk których OZZL przeznaczył dotychczas 33 tys. zł, trafią zarówno do prywatnych, jak państwowych gabinetów lekarskich. Niestety, na proteście medyków najbardziej ucierpią pacjenci. W przypadku recepty, na której zabraknie numeru oddziału NFZ lub wskazanego stopnia refundacji, chory nie wykupi leku z przysługującą mu refundacją. Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL nie potrafi ocenić, ilu lekarzy przyłączy się do manifestacji. Jednak, jak wskazuje, podobnie było w przypadku niedawnego „protestu pieczątkowego”. - Na początku medycy podchodzili do tematu nieśmiało, ale potem liczba protestujących znacznie wzrosła - wyjaśnia Bukiel.

Tymczasem recept refundowanych na pewno wystawiać nie będą już lekarze prowadzący gabinety prywatne, którzy do końca maja nie podpisali z funduszem nowych umów. Z szacunków Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że w całym kraju kontraktów tych nie podpisało aż 80 proc. medyków. Do grupy tej zalicza się m.in. Jarosław Katulski, poseł Platformy Obywatelskiej. Jak tłumaczy, nowelizacja ustawy refundacyjnej zniosła z lekarzy kary finansowe za błędnie wypisane recepty (np. w przypadku wskazania złego stopnia refundacji). - Tymczasem były prezes NFZ sformułował kontrakty w taki sposób, że wyglądają one jak przed nowelizacją - informuje poseł.

W ocenie MZ pacjenci mogą czuć się spokojni. Jakub Szulc, wiceminister zdrowia wylicza, że recepty refundowane wystawiane przez lekarzy prywatnych stanowią zaledwie pięć proc. wszystkich recept. - Ale pacjenci, którzy od długiego czasu leczą się u konkretnego lekarza, zapewne niechętnie zmienią go na innego - podkreśla Katulski. - Zatem jakaś grupa chorych będzie pokrzywdzona. Co więcej, jak dodaje, jeśli pacjenci, którzy dotychczas leczyli się prywatnie, zaczną korzystać z leczenia w ramach NFZ, kolejki w przychodniach i szpitalach urosną jeszcze bardziej. - Nie oszukujmy się - gabinety prywatne stanowią swoisty wentyl dla publicznej służby zdrowia - zaznacza Katulski.

Tymczasem 15 osób zgłosiło swoje kandydatury na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowała we wtorek rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek. Zespół powołany przez ministra zdrowia oceni teraz doświadczenie zawodowe kandydatów, to, czy mają wiedzę niezbędną do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze. Zespół wyłoni nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawi ministrowi zdrowia, a on przedstawi kandydaturę jednego z nich do akceptacji premierowi - przypomniała Gołąbek.

Jak zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prezesa NFZ powołuje premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

pomorska.pl | 19.6.2012 | Rubryka: Gazeta Pomorska


Komentarze: 69

Nie dodano komentarzy.

Ciekawe blogi

Ludzie & Medycyna
Blog o zakręcie
Blog, blog... kto tam?

» Zobacz więcej

Ankieta

Ustawa refundacyjna przewiduje odpowiedzialność karną dla lekarza wystawiającego receptę refundowaną za::

1. przyjęcie korzyści majątkowej
2. przyjęcie korzyści osobistej
3.
przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej
4. przyjęcie obietnicy korzyści osobistej
5.
wszystkie powyższe

Poleć nas!

Blogi Medyczne Wyślij znajomym powiadomienie o nowej stronie:

Blogi Medyczne - Poleć nas... Powiadom

Bądź na bieżąco!

Opinie Lekarzy Wybierz formę, która najbardziej Tobie odpowiada:

Rss: Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny, Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy Kanał RSS Pobierz zakładkę RSS

Newsletter: Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy, Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny Newsletter

Partnerzy

Pamiętniki Lekarzy - pobierz PDF

Pamiętniki Lekarzy