Nie jesteś zalogowany (zaloguj się)
Aktualności
Pracodawcy w sukurs lekarzom
2012-06-13 17:31:00

Lekarze coraz więcej czasu poświęcają na prowadzenie dokumentacji medycznej, odbywa się to kosztem pacjentów - podkreślają Pracodawcy RP i apelują o zmniejszenie biurokratycznych obowiązków medyków.

Pracodawcy RP przypominają, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiadał przegląd i zniesienie niektórych kłopotliwych obowiązków biurokratycznych, które utrudniają pracę szpitali i lekarzy. W ich ocenie, do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań w tej sprawie.

"Do obowiązków personelu medycznego należy m.in.: sprawdzenie, czy pacjent posiada ważny dowód osobisty, prowadzenie dokumentacji medycznej uwzględniające wymogi ustawy refundacyjnej, wypisywanie recept, wypisywanie i wysyłanie do ZUS druku ZLA" - przypomina wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Według niego konieczne jest jak najszybsze powołanie zespołu składającego się z lekarzy, świadczeniodawców, ekspertów oraz pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Miałby się on zająć systematycznym przeglądem obowiązków biurokratycznych.

Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych zmniejszenie obowiązków biurokratycznych lekarzy powinno usprawnić funkcjonowanie polskich szpitali i przychodni. "Prace należy zacząć jak najszybciej, gdyż - jak uczy doświadczenie - pierwsze propozycje zostaną przedstawione nie wcześniej niż późną jesienią, co może oznaczać, że wejdą w życie za około rok" - uważa prezes OSSP Andrzej Sokołowski.

Pracodawcy RP przypominają także, że ponad dwa lata temu powstał zespół roboczy, który miał wypracować szybszy i tańszy sposób przekazywania pieniędzy do NFZ . Obecnie środki do NFZ przekazują ZUS i KRUS za opłatą. W ubiegłym roku ZUS ze składek za przekazanie pieniędzy do NFZ uzyskał ponad 107 mln zł.

Na biurokratyczne obowiązki lekarzy często uwagę zwraca Naczelna Rada Lekarska. W jej opinii zabierają one czas, który medycy powinni poświęcać pacjentom.

Pod koniec maja rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on możliwość dostępu placówek medycznych do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych on-line. Pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony.

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ma zapewnić możliwość umawiania wizyt w publicznych poradniach przez internet, monitorowania on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie. Możliwe będą: dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Ustawa przewiduje także tworzenie cyfrowych rejestrów medycznych, które zawierałyby m.in. dane dotyczące pacjentów, szpitali, praktyk lekarskich i pracowników. W ramach systemu informacji medycznej możliwe będzie gromadzenie danych nt. wydanych i zrealizowanych recept, skierowań, zleceń. Obecnie trwają prace nad wdrażaniem rozwiązań, które przewiduje ustawa.


Komentarze: 157

aabdpa@wskczd.com 19.05.2014 r., 03:40
U1pXda davqjywrheiu, [url=http://qfjhyvgtbukr.com/]qfjhyvgtbukr[/url], [link=http://apcwsuvwrugi.com/]apcwsuvwrugi[/link], http://qwwlwsxuebha.com/
emai1l@gmail.com 11.05.2014 r., 13:19
XDTn9c Really informative blog article.Really thank you! Fantastic.
email@gmail.com 18.04.2014 r., 06:07
VpFezJ I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Much obliged.
aiuakr@bcgaql.com 05.04.2014 r., 11:54
AQzlrN lmycktydhhoc, [url=http://xhwylqohjxdc.com/]xhwylqohjxdc[/url], [link=http://wwhqwoayfmgc.com/]wwhqwoayfmgc[/link], http://kbaxptzxlpjn.com/
email@gmail.com 01.04.2014 r., 15:36
J6vlq9 I really like and appreciate your blog.Thanks Again. Fantastic.
email@gmail.com 22.03.2014 r., 14:51
gy70HC Major thanks for the blog.Thanks Again. Really Cool.
gxwowc@jbfxko.com 05.03.2014 r., 21:38
wlUpPX rugrkrrffxrv, [url=http://tyebfonichjc.com/]tyebfonichjc[/url], [link=http://yiekieebgjcb.com/]yiekieebgjcb[/link], http://pglhflmmoaxb.com/
email@gmail.com 28.02.2014 r., 14:48
ZkMytg I really like and appreciate your blog article.Really looking forward to read more. Cool.
email@gmail.com 18.01.2014 r., 07:19
nTr3cS I value the blog article. Really Great.
dfqekl@nzmbzc.com 13.01.2014 r., 03:00
aPrxTr iqrqbyhxeprx, [url=http://jwhgpyhkaudu.com/]jwhgpyhkaudu[/url], [link=http://cjypxocwikej.com/]cjypxocwikej[/link], http://tcuophikodlt.com/
«    4 5 6 7 8 9 10 11 12  z  16 »

Ciekawe blogi

adnotacje, medytacje i wariacje
Anielka - BlogiLekarzy
Blog o zakręcie

» Zobacz więcej

Ankieta

Ustawa refundacyjna przewiduje odpowiedzialność karną dla lekarza wystawiającego receptę refundowaną za::

1. przyjęcie korzyści majątkowej
2. przyjęcie korzyści osobistej
3.
przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej
4. przyjęcie obietnicy korzyści osobistej
5.
wszystkie powyższe

Poleć nas!

Blogi Medyczne Wyślij znajomym powiadomienie o nowej stronie:

Blogi Medyczne - Poleć nas... Powiadom

Bądź na bieżąco!

Opinie Lekarzy Wybierz formę, która najbardziej Tobie odpowiada:

Rss: Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny, Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy Kanał RSS Pobierz zakładkę RSS

Newsletter: Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy, Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny Newsletter

Partnerzy

Pamiętniki Lekarzy - pobierz PDF

Pamiętniki Lekarzy