Nie jesteś zalogowany (zaloguj się)
Aktualności
Pracodawcy w sukurs lekarzom
2012-06-13 17:31:00

Lekarze coraz więcej czasu poświęcają na prowadzenie dokumentacji medycznej, odbywa się to kosztem pacjentów - podkreślają Pracodawcy RP i apelują o zmniejszenie biurokratycznych obowiązków medyków.

Pracodawcy RP przypominają, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiadał przegląd i zniesienie niektórych kłopotliwych obowiązków biurokratycznych, które utrudniają pracę szpitali i lekarzy. W ich ocenie, do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań w tej sprawie.

"Do obowiązków personelu medycznego należy m.in.: sprawdzenie, czy pacjent posiada ważny dowód osobisty, prowadzenie dokumentacji medycznej uwzględniające wymogi ustawy refundacyjnej, wypisywanie recept, wypisywanie i wysyłanie do ZUS druku ZLA" - przypomina wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Według niego konieczne jest jak najszybsze powołanie zespołu składającego się z lekarzy, świadczeniodawców, ekspertów oraz pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Miałby się on zająć systematycznym przeglądem obowiązków biurokratycznych.

Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych zmniejszenie obowiązków biurokratycznych lekarzy powinno usprawnić funkcjonowanie polskich szpitali i przychodni. "Prace należy zacząć jak najszybciej, gdyż - jak uczy doświadczenie - pierwsze propozycje zostaną przedstawione nie wcześniej niż późną jesienią, co może oznaczać, że wejdą w życie za około rok" - uważa prezes OSSP Andrzej Sokołowski.

Pracodawcy RP przypominają także, że ponad dwa lata temu powstał zespół roboczy, który miał wypracować szybszy i tańszy sposób przekazywania pieniędzy do NFZ . Obecnie środki do NFZ przekazują ZUS i KRUS za opłatą. W ubiegłym roku ZUS ze składek za przekazanie pieniędzy do NFZ uzyskał ponad 107 mln zł.

Na biurokratyczne obowiązki lekarzy często uwagę zwraca Naczelna Rada Lekarska. W jej opinii zabierają one czas, który medycy powinni poświęcać pacjentom.

Pod koniec maja rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on możliwość dostępu placówek medycznych do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych on-line. Pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony.

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ma zapewnić możliwość umawiania wizyt w publicznych poradniach przez internet, monitorowania on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie. Możliwe będą: dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Ustawa przewiduje także tworzenie cyfrowych rejestrów medycznych, które zawierałyby m.in. dane dotyczące pacjentów, szpitali, praktyk lekarskich i pracowników. W ramach systemu informacji medycznej możliwe będzie gromadzenie danych nt. wydanych i zrealizowanych recept, skierowań, zleceń. Obecnie trwają prace nad wdrażaniem rozwiązań, które przewiduje ustawa.


Komentarze: 157

zmggdn@nwfvfz.com 01.08.2012 r., 10:53
3jRdQX hlkltkevisnb
info@imagesign.de 31.07.2012 r., 16:08
Szanowny Panie..."ze premier jest za i to nawet ocisibsoe, to juz inna smutna para kaloszy. To jest juz popelina".No cf3ż, pan premier Tusk stwierdził mniej więcej tak:"Biorę za to swoją osobistą odpowiedzialność". Prawdę mf3wiąc sam nie pojmuję tej bezrozumnej deklaracji roześmianego Tuska. Gdyby to zrobił nieszczęsny Kaczor, to rozległby się rechot od Bałtyku po Tatry, ale że taką deklarację podjął ukofany Donald... Cf3ż mają zrobić prorządowi dziennikarze, jak to wyjaśnić, obrf3cić na korzyść? Wiadomo, że mecze w polskiej polityce są od dawna kupione, a całym cyrkiem zarządza "sędzia lgowy" tefałen i macherzy od reklamy. Dlatego karne są tylko dla PiS-u, a dla platformy tylko upomnienia...Co do pani Kopacz, to się nie wypowiadam. Nie kopie się leżących na murawie "kobiet". Chociażby nawet miały tę super-fajną fryzurkę;).Pozdro.
gizpli@pklhld.com 24.07.2012 r., 06:55
os1s2t , [url=http://iqjvymgwmxua.com/]iqjvymgwmxua[/url], [link=http://gzqyiytoikgc.com/]gzqyiytoikgc[/link], http://zvqvapbqlgxk.com/
mpvevv@mabchh.com 24.07.2012 r., 02:14
xbr9wY htilnaiyossk
rhfyyy@omysjf.com 23.07.2012 r., 02:46
h0ujVj , [url=http://zhwoaxbktmba.com/]zhwoaxbktmba[/url], [link=http://lhdgkremfgsr.com/]lhdgkremfgsr[/link], http://xawihjnblexp.com/
isflia@vzvrza.com 22.07.2012 r., 13:01
fgZGQl fgkzmcpsvntk
ompggwuq@swjwmyfp.com 22.07.2012 r., 02:12
Midvith / Lekarz pierwszego koakttnu raczej zarabia mniej, chociaż muszę przyznać, że z pewnością nie mało. Masz w sumie rację, chcą zarabiać tyle co lekarze na zachodzie, lecz sp jrzmy na to "zdrowym" okiem nasza służba zdrowia nie dorasta do pięt, tej jaka świadczona jest np. we Francji.Co do samej służby zdrowia jak to możliwe, że 3 tabletki na zwykły stan zapalny kosztują 98 złotych?! Nie dziwię się emigrantom.
«    12 13 14 15 16  z  16  

Ciekawe blogi

Blog o zakręcie
Ania...
Blog, blog... kto tam?

» Zobacz więcej

Ankieta

Ustawa refundacyjna przewiduje odpowiedzialność karną dla lekarza wystawiającego receptę refundowaną za::

1. przyjęcie korzyści majątkowej
2. przyjęcie korzyści osobistej
3.
przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej
4. przyjęcie obietnicy korzyści osobistej
5.
wszystkie powyższe

Poleć nas!

Blogi Medyczne Wyślij znajomym powiadomienie o nowej stronie:

Blogi Medyczne - Poleć nas... Powiadom

Bądź na bieżąco!

Opinie Lekarzy Wybierz formę, która najbardziej Tobie odpowiada:

Rss: Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny, Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy Kanał RSS Pobierz zakładkę RSS

Newsletter: Reforma służby zdrowia, Uczelnie Medyczne, Restrukturyzacja szpitali, Opinie lekarzy, Prywatyzacja szpitali, Ochrona zdrowia, Studenci medycyny Newsletter

Partnerzy

Pamiętniki Lekarzy - pobierz PDF

Pamiętniki Lekarzy