"Róbmy swoje"

2014-03-16 14:52:40Trwający od ponad 30 lat korowód „ nalewaczy z pustego”, którzy kolejno zasiadają na ministerialnym stołku zdaje się osiągać swoje apogeum.  Pomimo wielu trafnych ( a także nietrafionych ) pomysłów i uwag uzdrawiających system ochrony zdrowia, jakie można przeczytać w prasie medycznej, system nie rokuje poprawy.
Podstawowa prawda, że ludzkie działanie opiera się na niezmiennych prawach ekonomii, które są równie bezwzględne i nienaruszalne jak prawa fizyki czy biologii, nie może się przebić do świadomości polityków i decydentów.
Nieustanne próby reformy systemu bez wprowadzenia „ bodźców materialnego zainteresowania” w grupie  pacjentów, nieograniczony koszyk świadczeń i znacznie ograniczone środki - gwarantują niepowodzenie jakichkolwiek przemian. W tym kontekście zadziwia entuzjazm kolejnych reformatorów wdrażających kolejne pomysły na „ perpetum mobile”. Skutek jest zwykle żałosny - rozbuchana biurokracja.
Nie warto zatem zgłębiać kolejnych pomysłów uzdrawiaczy systemu. Dopóki system całkowicie się nie zawali nie należy oczekiwać jakichkolwiek rozsądnych zmian. Niezależnie od formy jaka przyjmie ten upadek najbardziej ucierpią chorzy ludzie. Chorych, wraz ze starzeniem się społeczeństwa, będzie przybywać i zapotrzebowanie na pomoc lekarska będzie narastać – warto więc w tej sytuacji zainwestować w siebie, we własne umiejętności i wiedzę.
Temu celowi służy strona ze skróconymi wiadomościami do powtórzenia i uaktualnienia wiedzy medycznej – głównie w aspekcie medycyny ogólnej:
„skryptzmedycyny.wordpress.com” ( bez literek www. )
Zapraszam do lektury zapisanych tam notatek i schematów.
Andrzej Michalski
Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.

Dodawanie komentarza