Miliony Polaków nie myje zębów! – jak zadbać o higienę jamy ustnej?

2013-04-18 16:04:06

Mycie ruchami obrotowo-wymiatającymi, minimum trzy minuty, przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Unikanie słodyczy, żucie bezcukrowych gum do żucia. Wszystkie te informacje wpaja się nam od najmłodszych lat. Okazuje się jednak, że przestrzeganie tych znanych wszystkim zasad nie zawsze wystarcza, by cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem. Inna sprawa, że rzadko który Polak wypełnia to higieniczne minimum. Ze statystyk wynika, że prawie 4 miliony naszych rodaków nie myje zębów! Prawie połowa z nich deklaruje z kolei strach przed fotelem dentystycznym. Najgorsze jednak, że lęk i niechęć przed wizytą u stomatologa przekazywane są dzieciom, z których niemal każde cierpi na próchnicę!

 

 

Nic dziwnego, że przy takim wskaźniku próchnicy u najmłodszych Światowa Organizacja Zdrowia narzuciła Polsce obowiązek jego zmniejszenia do 80% – na osiągnięcie tego wyniku mamy czas do 2020 roku ale zadanie wcale nie będzie łatwe. Wiele dzieci nie posiada własnej szczoteczki do zębów, a zastraszający procent tych, które taki sprzęt mają nie potrafi dobrze jej używać. Odpowiednie ruchy wykonywane szczoteczką faktycznie mogą być dla dziecka trudne do skoordynowania, dlatego dobrym rozwiązaniem u dzieci (ale również u dorosłych!) są szczoteczki elektryczne dla dzieci, która swoimi wibracjami pomaga w dokładnym wyczyszczeniu uzębienia. Prawidłowe czyszczenie jest bardzo ważne, bo to właśnie zgromadzone na powierzchni zębów bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego prowadzą do bardzo uciążliwej, nieestetycznej i coraz powszechniejszej dolegliwości, jaką jest choroba tkanek przyzębia paradontoza.

Z problemem zachowania odpowiedniej higieny zgłaszają się do mnie również pacjenci z aparatami. Polecam wtedy specjalistyczne szczoteczki dla osób z aparatem ortodontycznym, przydatne również do czyszczenia szyjek implantów. Zazwyczaj jednak wystarcza zwykła szczoteczka, którą kupić można w niemal każdym sklepie.

 

 

Kolejny krok to wybór pasty. Szeroki wachlarz leczniczych i skutecznych past oferuje firma Elmex, znana i ceniona przez pacjentów. Dostępne są płyny i pasty m.in. przeciwko próchnicy, nadwrażliwości, erozji szkliwa, nadające gładkość i naturalną biel oraz w wersji Kids (1-6 lat) i Junior (7-12 lat).

Dorośli oprócz szczoteczki i pasty powinni zadbać o kilka dodatkowych dentystycznych gadżetów: przede wszystkim nić dentystyczna! Polacy absolutnie nie potrafią z niej korzystać, a szkoda, bo jej zastosowanie pomaga w utrzymaniu czystości w trudno dostępnych szczelinach. Swoim pacjentom często tłumaczę i demonstruję jak używać nici i często spotykam się ze zdziwieniem, że jest to takie łatwe. Jeżeli jednak ktoś do nici jest nieprzekonany i wolałby inne rozwiązanie – polecam płyn do płukania jamy ustnej, który również daje zadowalające rezultaty. Co ważne, płyny dostępne są w wersji dla dzieci, więc już od najmłodszych lat można wyrabiać ten pozytywny nawyk. 

Pamiętać należy o tym, że nawet dbając o domowe zabiegi higieniczne jamy ustnej, konieczne są również regularne wizyty u dentysty. Przynajmniej raz na pół roku w przypadku zdrowych zębów i odpowiednio częściej w przypadku problemów z uzębieniem (datę wyznacza stomatolog)! Polaku, odwagi!

czytaj resztę »

Dodane w hobby | Komentarze 0 , zobacz komentarze